Show All News
Bu yaz Gömlek moda  08.11.2008 09:57:56

 Bu yaz detaycılık moda!

 
2009 yazında 1970′leri hatırlatan tunikler dikkat çekiyor.

Roma İmparatorluğu döneminden beri kullanılan gömlek, yine çok gözde. İncecik kumaştan tek renk gömlekler ve bol işlemeli tuniklerde önemli olan, detay çeşitliliği

 

PARİS - Orijinal ismi Latince ‘Camisia’den gelen gömlek, erkek gardrobunun en önemli ürünü. Moda tarihinde ilk gömleğe benzer giysi ise Mısır’da ‘Kalostiris’ adı altında görülüyor. Başın geçmesi için ortadan delinmiş basit bir giysi olarak düşünülen bu ilkel gömlek, Eski Yunan’da da vardı. Gömlek boyları ise sosyal seviyeleri gösterirdi. Uzun gömlek patronlar tarafından, kısa gömlekse köleler tarafından kullanılıyordu.
Günümüze kadar gelen kollu gömlek şekli ise Roma İmparatorluğu döneminde ‘la tunica manicatta’ (kollu tunik) olarak geçiyor moda tarihine. 14. yüzyıla kadar vücudun, kalın kumaşlardan dikilmiş üst giysilerden korunması ve ter kokusunun giysiye geçmemesi amacıyla bir nevi iç çamaşırı olarak kullanılan gömlek, bu dönemde sadece erkekler tarafından değil, kadınlar tarafından da rağbet gören bir giysi olarak çıkıyor karşımıza.
15. ve 16. yüzyıllarda yakalı haliyle günümüz gömlek şeklini alan bu giysi, 19. yüzyılda yine sosyal farklılıkları içeren detaylarla ilgi çekiyor. Beyaz yaka aristokrasiye ait kabul edilirken, işçilere mavi yaka uygun görülüyor!
Gömlek bu dönemlerde, Avrupa’da birtakım âdetlere de imza atıyor. Yeni doğan bebeği babasının çıkardığı gömleğe sarmak veya sevdiği genç kıza gömleğini göndermek gibi…

Ve gömlek modernleşti
1980′li yıllarda pret a porter (hazır giyim) sektörünün güçlenmesiyle, gömlek de modernleşerek vazgeçilmez bir giysi haline geldi. Rahat hareketi sağlayan ancak vücudu saran dar gömlekler, kumaş ve kuplardaki teknolojik değişime paralel olarak ‘temel’ bir giysi olarak rağbet görmeye başladı. Reklam spotlarında en önemli aksesuvar olan gömlekler, politikacılar tarafından ‘imaj’ yaratmak için kullanılmaya başlandı. Bülent Ecevit’in mavi gömleğini nasıl unutabiliriz ki?

Lagerfeld kapışıldı
Ünlü tasarımcı Karl Lagerfeld, genç kitleleri hedef alan İsveç markası H&M için hazırladığı özel gömlek koleksiyonuyla büyük ilgi çekmiş ve mağazalar ürünlerini birkaç saat içinde tüketmişti bundan birkaç ay önce.
2005 yazında
gömlek yine tahtında. 2005 ilkbahar-yaz sezonu, 1970′li yılların yeni versiyonu olan ‘New Hippy’, ‘Gypsy Queen’, ‘Wallpaper’ trendlerini ön plana çıkarırken, gömlek ve tunik modellerinin bu eğilimler doğrultusunaki bolluğu ilgi çekiyor. Bembeyaz keten gömlekten işlemeli tunik modellerine kadar ilginç detaylarla tasarlanan modeller önümüzdeki yaz sezonunun en iyileri arasında olacağı öngörülüyor. Stella McCartney, Hermes, Dolce&Gabanna, Louis Vuitton, BienteSeguente gibi birçok ünlü markanın yaz koleksiyonlarında emprime, şifon ve pamuklu gömlek ve tunikler de ilgi çekecek sıcak yaz günlerinde. Dantel aplikeli beyaz veya canlı renklerdeki gömlekler ise yine yaz sezonunun gözdeleri arasında yer alıyor.

Hit : 12962